Blog jednoho Orlomona...

Češi, pojďte s náma!

čtvrtek 7. květen 2009 19:09

Asi nebudu sám, komu vadí stále častější projevy extrémismu. Píše se o tom pořád a všude. Předvolební kampaň nacionálním socialistům gratis. Zneužívání hesel, zřetelná inspirace nacismem, násilí a agrese, populismus... Společnost tyto projevy odsoudí. Není však jádro jejich uvažování, styl projevu, jakýsi "rasismus v mezích zákona" většinové české společnosti bližší, než jsme si ochotni přiznat?

Někdo si možná řekne: "No tak dobře, možná mají v lecčems pravdu, ale mlátit se a hulákat, omezovat dopravu a život ve městě a ještě používat ty nacistické symboly..." Já myslím, že toto, abych tak  řekl, společenské podvědomí, je problémem mnohem závažnějším, než to, že se pár mládežníků, kteří zratili smysl života, bohužel rozhodne věnovat práci pro Dělnickou mládež a nosí tričko s osmaosmdesátkou.  Nechce nám tato současná bouřlivá scéna ukázat, kde je problém? Slyšíte ty lidi kolem sebe, na internetových diskusích a v hospodách po celé republice: "Mají v lecčems pravdu..." Je to v nás, myslím, v lidech, ve společnosti. A není to "dobou". Přijde mi zvláštní, že na jedné straně tyto projevy odsuzujeme a na straně druhé neuděláme ani neřekneme nic proti. Mlčíme.
 
Demokracie nám dává prostor.  Není zde primárně pro to, aby se jen a pouze dodržovaly zákony. Je tu především proto, abychom se svobodně rozhodovali tak, jak to bude prospěšné a dobré nejen pro nás, ale i pro společnost, pro lidi kolem nás. Nejde jen o represi, ale, jak se správně začíná upozorňovat, i o prevenci a osvětu. Ta musí začínat v každém z nás a v naší rodině. Co  demokracii prospějí zákony, když ono povědomí v lidech a v jejich svědomí nebude? Ve jménu demokracie si v podstatě dnes totiž můžeme odhlasovat COKOLIV! Nezastírám oči před zmíněnými problémy. Vím, že jsou. A že k jejich postupnému řešení musí přispět dobrá legislativa a dobré rozhodování politických elit.  Jen prosím odmítejme extrémistický způsob řešení problémů, ať už se skrývá pod nálepkou neonacismus nebo pod nálepkou úplně jinou, třeba i nepojmenovanou. I tou z opačného konce. Ano, je to běh na dlouhou trať. Zůstává jen zbožným přáním některých lidí, abychom se měli všichni rádi a nezlobili se navzájem.  A ono to jde těžko. Ono to bolí, dře.
 
V tom běhu na dlouhou trať máme ve štafetě života předat kolík další generaci. Otázkou je, zda poběží dál ten běh, který bolí, který je dlouhý, který také vyžaduje ohled a toleranci. Máme těmto ukřičeným mladým neonacistům co nabídnout? Nebo se spolu s nimi za pár let rozběhneme za tím, který nás  opět povede k rychlému, konečnému řešení?
Pavel Husák

Pavel Husák

Pavel Husák

Rád bych psal o všem možném i nemožném, zajímám se i o politiku či aktuální problémy společnosti. Cokoliv mne povzbudí ke psaní článku, napíšu sem.

"Život je hra, hrej ji." (Matka Tereza)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora